خلاصه :
اكبر اديبي در سال 1317 شمسي ، در شهرستان سنقر ( كرمانشاه ) چشم به جهان گشود. دوران ابتدايي و دبيرستان را با موفقيت در كرمانشاه به پايان رسانيد و جهت ادامه ي تحصيل در كنكور دانشسراي مقدماتي كرمانشاه شركت نمودو پس از مدت دو سال با احراز رتبه اول فارغ التحصيل گرديد. اديبي ديپلم ششم رياضي را در يكي از دبيرستان هاي مشهد اخذ نمود و بلافاصله در كنكور دانشكده فني دانشگاه تهران پذيرفته شد و در رشته الكترونيك به تحصيل خود ادامه داد. پس از مدتي با استفاده از بورس تحصيلي عازم آمريكا شد و در دانشگاه كاليفرنيا در سانتاباربارا تحصيلات خود را در دو رشته پي گرفت. او دوره ي فوق ليسانس را در رشته ي سخت افزار كامپيوتر ظرف كمتر از يك سال گذراند و دوره ي دكترا را در رشته الكترونيك ( Solid State ) ( با تاكيد بر زمينه طراحي IC ها ) در زمان نسبتاً كوتاهي به پايان رساند. دكتر اديبي ، با عنوان مربي در دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي امير كبير شروع به كار كرد و پس از گذراندن دوره هاي تحصيلات تكميلي در دانشگاه كاليفرنيا به عنوان استاديار در دانشكده برق دانشگاه صنعتي اميركبير شروع به كار كرد. دكتر اديبي رياست دانشكده مهندسي برق ( انستيتو برق آن زمان ) را از سال 1356 تا 1358 به عهده داشت. از ديگر سمت هاي استاد: معاونت پژوهشي مركز خواص مواد از سال 1359 تا 1362 ، رياست مركز تحقيقات برق و الكترونيك دانشكده برق دانشگاه صنعتي اميركبي 1367تا 1368 ، مسئول دوره هاي تحصيلات تكميلي دانشكده برق دانشگاه صنعتي اميركبير از سال 1363تا 1373 ، عضو كميته برنامه ريزي مهندسي برق از سال 1363 تا 1367 و سرپرست كميته برنامه ريزي مهندسي برق از سال 1367 .

گروه : فني و مهندسي

رشته : مهندسي هسته اي

گرايش : طراحي و ساخت IC ها

تحصيلات رسمي و حرفه اي : اكبر اديبي دوران ابتدايي و دبيرستان را با موفقيت در كرمانشاه به پايان رسانيد. او جهت ادامه ي تحصيل در كنكور دانشسراي مقدماتي كرمانشاه شركت نمودو پس از مدت دو سال با احراز رتبه اول فارغ التحصيل گرديد. اديبي ديپلم ششم رياضي را در يكي از دبيرستان هاي مشهد اخذ نمود و بلافاصله در كنكور دانشكده فني دانشگاه تهران پذيرفته شد و در رشته الكترونيك به تحصيل ادامه داد.
دكتر اديبي پس از مدتي با استفاده از بورس تحصيلي عازم آمريكا شد و در دانشگاه كاليفرنيا در سانتاباربارا تحصيلات خود را در دو رشته پي گرفت. او دوره ي فوق ليسانس را در رشته سخت افزار كامپيوتر ظرف كمتر از يك سال گذراند و دوره ي دكترا در رشته الكترونيك ( Solid State ) با تاكيد بر زمينه طراحي IC ها در زمان نسبتاً كوتاهي به پايان رساند.

خاطرات و وقايع تحصيل : اكبر اديبي از دوران تحصيل خود چنين تعريف مي كند:
‹‹ - از آن همه خاطره دوست دارم دو مورد مطرح نمايم ؛ در كلاس اول چند ماه پس از شروع سال تحصيلي مرا به كلاس درس چهارم ابتدايي بردند كه براي يكي از شاگردان چهارم كه عمل ضرب دو عدد را نمي توانست انجام دهد من انجام دهم و چون قدم نسبت به آنها خيلي كوتاه تر بود و دستم به تخته سياه نمي رسيد لذا نيمكتي را آوردند و من روي نيمكت ايستادم و ضرب را درست انجام دادم و همگي مرا تشويق كردند.
- زماني كه به كلاس چهارم ابتدايي رسيدم معلم ادبيات فارسي شعر زيبايي سروده بود و در سر كلاس براي بچه ها با عشق و علاقه زياد شروع كرد به خواندن من كه خيلي تحت تاثير قرار گرفته بودم بلند شدم و از استاد سئوال كردم كه آيا من هم مي توانم شعر بگويم؟ ايشان فرمودند البته البته شماها هم مي توانيد به شرط اينكه تمام مراحل لازم را طي كنيد. گفتم استاد من خيلي دلم مي خواهد همين الان شعر بگويم آيا مي شود؟
ايشان با لبخند بر لب به من گفتند بلي چرا نمي شود شما وسائل لازم كه عبارت از يك مداد و يك پاكن و يك خط كش و يك ورق كاغذ سفيد باشد فراهم كنيد تا راه و روش شعر گفتن را براي شما نشان دهم. اينجانب با هيجان فوق العاده بعضي از اين وسايل را از كيفم و بقيه را از همكلاسي ها قرض گرفتم و آماده ي راهنمايي استاد شدم. استاد فرمود حالا بنشين و تا آنجايي كه دلت مي خواهد چرت و پرت و دري وري بنويس و صفحه كاغذ را پركن بعد با خط كش دو خط با فاصله در وسط كاغذ رسم كن و با مداد پاكن وسط بين دو شعر فوري كه با شليك خنده همه مواجه شد. اين جريان باعث شد كه بالاخره من هم شعر بگويم البته بعد از سال ها شعرخواني و كسب تجارت لازم تازه از نوع فوري آن به قول آن استاد شيرين كلام. ››

استادان و مربيان : از استادان به نام اكبر اديبي ، كه وي از ايشان به نيكي ياد مي كند ، آقاي نصرالهي ، استاد روانشناسي و درعين حال رييس دانشسراي عالي مقدماتي كرمانشاه بود. در دانشكده فني نيز از محضر درس دكتر صفري استاد درس فيزيك ، مهندس بازرگان استاد درس ترموديناميك استفاده و بهره ي لازم را برد. همچنين استاد در دانشگاه كاليفرنيا تحت تاثير استاداني چون دكتر اسكالينك ،‌دكتر وود ، دكتر كرومر و دكتر فرانك اردونگ (Frank Ordung ) قرار گرفت. دكتر اديبي در خصوص استادان ديگر خود چنين تعريف مي كند:
‹‹ ... علاوه بر اساتيد رسمي كه در دانشكده فني دانشگاه تهران در كلاس درس آنها تلمذ مي كرديم ، اينجانب علاقه مند بودم كه از محضر اساتيد به نام استفاده نمايم ، در اين رابطه از كلاس هاي درس مرحوم دكترحسابي ، دكتر هشترودي ـ اساتيد فيزيك و رياضي ـ مرحوم علامه بديع الزمان فروزانفر كه درس تاريخ اسلام را در دانشسراي عالي ارائه مي كردند استفاده مي بردم. همچنين مرحوم پرفسور فاطمي درس تدريس علمي را در دانشسراي عالي به بهترين وجهي اجرا مي كردند كه حاوي ريزه كاري هاي روانشناسي تربيتي بود. مرحوم فروزانفر تاريخ اسلام را با ذكر دلايل بيان مي كردند و مي فرمودند تاريخ شرح وقايع نيست بلكه بيان علت و علل وقايع هست بنابراين تاريخ اسلام را از بعثت پيغمبر تا ابتداي قاجاريه بيشتر جلو نرفتند و به قول خودشان در آن زمان هنوز افراد زيادي از آقايان قاجار در مصدر امور بودند و پشت قاجاريه نيز خط قرمز حكومت پهلوي بود. ولي اينجانب كه نسبت به درس تاريخ قبل از كلاس ايشان علاقه ي چنداني نداشتم ، در كلاس درس استاد چنان به هيجان مي آمدم كه حد و حصري نداشت و از آنجا متوجه شدم كه نحوه ي ارائه ي ديناميكي استاد فروزانفر اين علاقه را نسبت به درس تاريخ در من ايجاد كرده است. ››

هم دوره اي ها و همکاران : از جمله كساني كه در دوران تحصيل با اكبر اديبي همدوره بودند ، مي توان آقايان غرضي ، افلاكي ، نورالله طاهرخاني ، منوچهر ملك زواره اي و آقااولي را نام برد.

همسر و فرزندان : خانم شهلا اجتماعي جندقي همسر اكبر اديبي ، از كارشناسان تعليم و تربيت در دوره هاي ابتدايي مي باشد. او هم اكنون دوران بازنشستگي خود را سپري مي كند.
دكتر اديبي داراي دو فرزند به نام هاي ساسان و مهسا مي باشد ، كه فرزند پسر ايشان فارغ التحصيل مهندسي برق ( در زمينه مخابرات ) از دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميركبير ، فوق ليسانس در زمينه ي مخابرات داده ها از يكي از دانشگاه هاي انگلستان و در حال حاضر جهت ادامه تحصيل در مقطع دكترا به كشور كانادا عزيمت نموده اند.
فرزند دختر استاد ، فارغ التحصيل رشته مهندسي صنايع غذايي مي باشد .

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : اكبر اديبي رياست دانشكده مهندسي برق ( انستيتو برق آن زمان) را از سال 1356تا 1358 به عهده داشت. از ديگر سمت هاي استاد مي توان موارد زير را نام برد:
ـ معاونت پژوهشي مركز خواص مواد از سال 1359 تا 1362 .
ـ رياست مركز تحقيقات برق و الكترونيك دانشكده برق دانشگاه صنعتي اميركبير 1367تا1368 .
ـ مسئول دوره هاي تحصيلات تكميلي دانشكده برق دانشگاه صنعتي اميركبير از سال 1363تا 1373.
ـ عضو كميته برنامه ريزي مهندسي برق از سال 1363 تا 1367 .
ـ سرپرست كميته برنامه ريزي مهندسي برق از سال 1367 .

فعاليتهاي آموزشي : اكبر اديبي ، با عنوان مربي در دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي امير كبير شروع به كار كرد. حل تمرين براي اساتيد در دروس ماشين هاي الكتريكي و مدارهاي الكتريكي ، تصدي آزمايشگاه هاي فشار قوي ، كنترل ، الكترونيك صنعتي ، اندازه گيري الكتريكي و مدار و آزمايشگاه ماشين هاي الكتريكي ، DC و AC به تناوب فعاليت هاي آموزشي وي را تشكيل مي داد.
استاد پس از گذراندن دوره هاي تحصيلات تكميلي در دانشگاه كاليفرنيا به عنوان استاديار در دانشكده برق دانشگاه صنعتي اميركبير شروع به كار كرد.

مراکزي که فرد از بانيان آن به شمار مي آيد : اكبر اديبي در راه اندازي و تاسيس دوره هاي تحصيلات تكميلي دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميركبير نقش به سزايي داشته است. از ديگر مراكزي كه استاد تاسيس آن را به عهده داشتند ، مركز تحقيقات و آزمايشگاه فتونيك دانشكده برق دانشگاه صنعتي اميركبير مي باشد.

ساير فعاليتها و برنامه هاي روزمره : اكبر اديبي سرپرستي پروژه هاي كارشناسي ،كارشناسي ارشد و دكتراي بعضي از دانشجويان الكترونيك را به عهده داشت. وي همچنين مقالات متعددي را در كنفرانس هاي بين اللملي و ژورنال هاي معتبر دنيا ارائه داده است ، كه از نظر محتوايي از وزن و اعتبار خاصي برخوردار مي باشد.

شاگردان : اكبر اديبي شاگردان زيادي را تربيت نموده كه هر كدام به مدارج بالايي رسيده و اين خود جزو افتخارات استاد مي باشد. از جمله دانشجويان استاد در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد عبارتند از:
- دكتر كاوه : استاد سابق دانشگاه در كانادا و استاد دانشگاه در آمريكا
ـ دكتر جمشيد غضنفرپور : استاد دانشگاه در فرانسه
ـ دكتر كريم فائز: استاد در دانشگاه صنعتي امير كبير
ـ دكتر حسين آقايي نيا : ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــ
ـ دكتر محمد احدي سركاني : ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ
ـ دكتر شيخ زاده نجار : ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ
ـ دكتر حسن طاهري قزويني : ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ
ـ دكتر اميرحسين رضايي : ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــ
ـ دكتر عباس پور : استاد دانشگاه صنعتي شريف
ـ دكتر فرامرز رهبر: عضو عالي رتبه شركت توانير
افراد زير شاگردان مقطع دكتراي استاد بودند:
ـ دكتر حسن كاتوزيان : استاد دانشگاه صنعتي امير كبير
ـ دكتر علي رستمي : استاد دانشگاه تبريز
ـ دكتر محمد جواد شريفي : استاد دانشگاه شاهد و دانشگاه رازي كرمانشاه

جوائز و نشانها : اكبر اديبي مفتخر به كسب جوايزي نيز گرديدند كه از آن جمله :
- جايزه خوارزمي و لوح از طرف رئيس جمهور به مناسبت موفقيت در طرح سيستم هاي حفاظت ميكروپروسسوري شبكه هاي فشار قوي
- جايزه و لوح به مناسبت استاد نمونه دانشگاه ها در سال تحصيلي 74-75 توسط رئيس جمهور

چگونگ ي عرض ه آثار : با توجه به آنكه اكبر اديبي متخصص رشته فني بود ، عرضه ي آثار وي به صورت طراحي و ساخت پروژه مطرح بوده است. موارد زير از جمله فعاليت هاي استاد مي باشد:
- مركز تحقيقات مخابرات PCM سي و دو كاناله
- معاونت تحقيقات و تكنولوژي توانير سيستم هاي حفاظتي شبكه هاي فشار قوي multi
channel Analyzar


آثار :

1 الكترونيك ديجيتال ( تصحيح علمي )
ويژگي اثر : اين كتاب براي دانشجويان الكترونيك و همچنين دانشجويان سخت افزار كامپيوتر مفيد است.

2 تكنيك پالس
ويژگي اثر : جهت استفاده ي دانشجويان كارشناسي و مهندسي الكترونيك

3 طراحي و ساخت PCM سي و دو كاناله
ويژگي اثر : اين طرح با همكاري مركز تحقيقات مخابرات صورت گرفت.

4 طراحي و ساخت سيستم هاي حفاظتي ميكروپروسسوري شبكه هاي فشار قوي
ويژگي اثر : اين طرح با همكاري شركت توانير صورت گرفت. طرح مذكور در نهمين جشنواره خوارزمي به موفقيت دست يافت.

5 طراحي و ساختmulti chanel Analyzer
ويژگي اثر : اين طرح با همكاري مركز اشعه گاما سازمان انرژي اتمي انجام گرفت.

6 فيزيك الكترونيك و تكنولوژي نيمه هادي ها
ويژگي اثر : اين كتاب در رابطه با تكنولوژي نيمه هادي ها كه جنبه استراتژيك براي كشور دارد ، اين كتاب به زبان فارسي و ساده براي اولين بار در ايران تاليف شده است كه مورد استفاده ي دانشجويان كارشناسي ، كارشناسي ارشد و مهندسين الكترونيك قرار مي گيرد. براي دروس تئوري و تكنولوژي نيمه هادي ها نيز مي تواند به عنوان كتاب درسي مطرح شود.