سه شنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۱

انسولین لانتوس

لانتوس یا انسولین گلارژین، یک انسولین طولانی اثر می باشد. لانتوس اولین انسولینی است که در طول 24 ساعت اثر ثابت و یکنواختی دارد. این دارو به تدریج در طول 24 ساعت در بدن شما آزاد می شود و سبب ایجاد مقدار ثابت انسولین در بدن شما می گردد. این میزان انسولین به کنترل قند خون ( گلوکز ) در فاصله بین غذاها کمک می کند. لانتوس، عملکرد انسولین پایه را که به طور طبیعی از پانکراس ترشح می شود تقلید می کند. اگر میزان انسولین در بین فواصل غذایی یا در شب هنگام بالاتر از مقدار لازم باشد خطر افت قند خون یا هایپوگلیسمی وجود دارد. آهسته رهش بودن لانتوس مانع آزادسازی بیش از حد و نامناسب انسولین در این زمانها می گردد.

لانتوس در چه اشکالی موجود است؟

لانتوس به شکل ویال، کارتریج قابل استفاده در قلم اپتی پن ( Optipen ) و قلم های سولوستار ( Solostar ) موجود می باشد. لازم به ذکر است که قلم های سولوستار از سال 1387 به بازار عرضه شده اند. برای انتخاب مناسب ترین شکل لانتوس جهت درمان با پزشک خود مشورت کنید. اطلاعات این بخش به شما می گوید که بهترین شرایط نگهداری برای اشکال متفاوت لانتوس چیست.

ویال

قبل از اینکه ویال لانتوس برای اولین بار باز شود باید در جعبه خود در یخچال ( 2 تا 8 درجه سانتیگراد ) نگهداری شود. لانتوس را فقط در صورتی که محلول شفاف باشد و در داخل ویال ذرات معلق دیده نشود استفاده کنید. ویال لانتوس را از یخ زدگی محافظت کنید. پس از باز کردن ویال را در دمای اتاق ( حداکثر 25 درجه سانتیگراد ) و دور از نور مستقیم آفتاب و حرارت مستقیم نگهداری کنید. لانتوس باید تا 4 هفته پس از باز شدن استفاده شود. بنابراین تاریخ باز شدن ویال را یادداشت کنید. اگر پس از گذشت 4 هفته لانتوس در ویال باقی مانده بود آن را دور بریزید.

کارتریج

کارتریج لانتوس برای استفاده توسط قلم های اپتی پن طراحی شده است. قبل از اینکه کارتریج لانتوس را داخل قلم قرار دهید باید در جعبه خود در یخچال ( 2 تا 8 درجه سانتیگراد ) نگهداری شود. لانتوس را فقط در صورتی که محلول شفاف باشد و یا در داخل کارتریج ذرات معلق وجود نداشته باشد استفاده کنید. کارتریج های لانتوس را از یخ زدگی محافظت کنید. قبل از استفاده از کارتریج در داخل قلم باید آن را به مدت 1 تا 2 ساعت در دمای اتاق قرار دهید.

در این صورت می توانید مطمئن باشید که دوز دقیق لانتوس را دریافت خواهید کرد.

قلم سولوستار

وقتی در حال استفاده از قلم سولوستار هستید هرگز آن را در دمای بالای 25 درجه سانتیگراد و یا در یخچال قرار ندهید. قلم لانتوس را دور از نور مستقیم آفتاب و حرارت مستقیم نگهداری کنید. قلم سولوستار باید تا 4 هفته پس از اولین استفاده مصرف شود. بنابراین بهتر است تاریخ باز شدن آن را یادداشت کنید. اگر پس از گذشت یک ماه، لانتوس در قلم باقی مانده بود آن را دور بریزید.

چگونه لانتوس را استفاده کنید؟

لانتوس یک محلول شفاف می باشد و باید یکبار در روز تزریق گردد. بهتر است هر روز یک ساعت معینی را برای تزریق لانتوس در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که لانتوس را هر روز سر ساعت مشخصی که انتخاب کرده اید تزریق کنید. همچنین ممکن است شما در زمان غذا خوردن به یک انسولین کوتاه اثر نیاز داشته باشید. در این صورت هرگز لانتوس را با سایر انسولین ها مخلوط نکنید. از آنجا که هم لانتوس و هم انسولین های کوتاه اثر محلولهای شفافی هستند همواره قبل از مصرف مطمئن شوید که انسولین مورد نیاز را به درستی تزریق می کنید. پزشک و یا پرستار به شما نشان خواهد داد که چگونه و در کدام مناطق بدن می توانید تزریق کنید.

به طور کلی مناطق زیر برای تزریق انسولین توصیه می شود:

1. شکم

2. انتهای رانها

3. خارج بازوهانوشته شده توسط دکتر ساسان اسدپور در 6:12 |  لینک ثابت   •